Wybierz swój kraj.

Czy wilgotność odgrywa istotną rolę?

Dotyczy

  • Parkiet

Wilgotność względna to ilość wody proporcjonalnie obecna w powietrzu. W celu pomiaru wilgotności potrzebny jest higrometr, w który większość stacji pogodowych jest standardowo wyposażona. Nadmierna wilgotność może powodować pleśń, pojawienie się szkodników... Może to mieć również wpływ na parkiet. 

Odpowiednia wilgotność wynosi od 40% do 55%. Możliwe są skokowe wzrosty do 65%, ale należy ich unikać w miarę możliwości. Dlatego bardzo ważne jest, aby zamontować parkiet, jeżeli wilgotność znajduje się pomiędzy tymi wartościami, ale ważne jest również, aby kontrolować tę wartość procentową po montażu. Inna wartość procentowa może spowodować kurczenie się lub rozszerzanie parkietu.

Jeżeli wilgotność jest zbyt niska, drewno będzie oddawać wilgoć i kurczyć się. Może to spowodować nieodwracalne pęknięcia. Jeżeli wilgotność jest zbyt wysoka, drewno będzie wchłaniać wilgoć, co spowoduje rozwarstwienie desek, czyli ich rozszerzenie i wybrzuszenie.

W celu ciągłego pomiaru wilgotności w pomieszczeniu dostępne są nawilżacze z wbudowanymi higrostatami. Urządzenie to mierzy wilgotność powietrza i w razie potrzeby nawilża pomieszczenie za pomocą techniki zimnej wody.

Wilgotność może się znacznie różnić między okresem letnim i zimowym (wahania od 90% do 20%), dlatego parkiet będzie się rozszerzał i kurczył w zależności od pory roku. Najtrudniejszym okresem dla drewna jest zima, przy ujemnych temperaturach istnieje bowiem szansa na ekstremalnie niską wilgotność (do 20%). Jeżeli pomieszczenia są dodatkowo ogrzewane, parkiet uwalnia resztki wilgoci, powodując reakcję parkietu i może dojść do jego poluzowania na łączeniach.

Ważne jest, aby mieć świadomość, że drewno jest produktem naturalnym i istnieje możliwość odkształcenia, powstawania pęknięć lub otwartych szczelin w połączeniach i należy to brać pod uwagę.

Ważne wskazówki:

  • Regularnie mierz poziom wilgotności. Zazwyczaj konieczne jest zainstalowanie elektrycznego nawilżacza powietrza, aby utrzymać odpowiedni poziom wilgotności (od 40 do 55%). Kupując nawilżacz, należy zwrócić uwagę na jego wydajność (w metrach sześciennych). Zaleca się umieszczenie nawilżacza na środku pomieszczenia, jak najdalej od źródła ciepła (kaloryfera, kominka).

  • Pomieszczenia, które nie są użytkowane zimą, powinny być ogrzewane do temperatury co najmniej 10°C.

Więcej o Konserwacja

Czy masz pytanie?

Nasi eksperci chętnie udzielą Ci bezpłatnej porady. Nie czekaj i skontaktuj się z Pieter i jego współpracownikami za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie.

Pieter_510x510